Slijedom reakcije javnosti preko pitanja do odgovora iz HZZO-a
Na poticaj angažiranih predstavnika javnosti kontaktirali smo elektroničkom poštom Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Ovo su pitanja koja smo im uputili iz redakcije Informativnog programa Radio Daruvara
Zašto se ne priznaju putni nalozi osobama iznad 65 godina, onkološkim bolesnicima? Ljudi koji idu na liječenje u Zagreb i Viroviticu, za prijevoz vlakom kažu a što znamo svi kako godinama ne funkcionira, putovanja dugo traju tako da je od Daruvara do Zagreba potrebno nekih četiri sata. Ne može se stići korištenjem javnog linijskog ni prijevoza vlakom na pretrage, terapije i liječenje u dogovoreno vrijeme. Vozni red nije usklađen s potrebama korisnika. Konkretno riječ je o pacijentima iz Daruvara. Oni su reagirali na objavu o apsurdima u željezničkom putničkom prijevozu. Ovim putem pozivaju HZZO da kao i do nedavno nastave plaćati putne troškove onkološkim bolesnicima koji se liječe u Zagrebu, Virovitici, Osijeku.
Iz HZZO-a javili su se vrlo brzo a odgovor koji smo dobili prenosimo u cijelosti.
Osigurana osoba koja je upućena na liječenje izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta i koja ne ispunjava uvjete za sanitetski prijevoz, ima pravo na naknadu za troškove prijevoza ako je upućena u ugovornu zdravstvenu ustanovu odnosno ordinaciju ugovorenog doktora privatne prakse ili ugovornom isporučitelju pomagala, u mjesto koje je udaljeno 50 i više kilometara od mjesta njezina prebivališta odnosno boravišta. Pod naknadom za troškove prijevoza podrazumijeva se naknada za troškove prijevoza javnim prijevoznim sredstvima po najnižoj cijeni i prema najkraćoj relaciji prema službenom daljinomjeru javnog prijevoznika. Navedeno znači da se naknada za troškove prijevoza ne određuje u odnosu na stvarne troškove koje je pojedina osigurana osoba imala putujući od mjesta polaska do ugovorne zdravstvene ustanove odnosno ugovornog zdravstvenog radnika privatne prakse ili ugovornog isporučitelja ortopedskih i drugih pomagala nego u odnosu na cijenu prijevoza javnim prijevoznim sredstvom prema najnižoj cijeni i prema najkraćoj relaciji prema službenom daljinomjeru javnog prijevoznika, a relaciju kojom će putovati i prijevozno sredstvo osigurana osoba bira prema vlastitom izboru, uključujući i osobni automobil.
Iako je prijevoz vlakom za određene kategorije osoba prema Pilot projektu Vlade Republike Hrvatske besplatan to ne znači da osigurane osobe radi korištenja zdravstvene zaštite izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta moraju koristiti prijevoz vlakom već da i nadalje mogu putovati prijevoznim sredstvom po vlastitom izboru kako su putovale i prije Pilot projekta, međutim ako na najkraćoj relaciji prometuje javni prijevoznik čijih troškova je osigurana osoba oslobođena te ih stoga niti nema, osigurana osoba ne može ostvariti pravo na njihovu nadoknadu. Stoga u postupku ostvarivanja prava osigurane osobe ne dokazuju da su koristile javno prijevozno sredstvo na način da prilažu kupljenu kartu niti je za ostvarivanje istog od utjecaja kada prometuje određeni javni prijevoznik na toj relaciji.
Kao što je prethodno navedeno osigurana osoba ima pravo na naknadu za troškove prijevoza ako ispunjava propisane uvjete, a člankom 70. stavkom 1. Pravilnika se propisuju slučajevi kada osigurana osoba unatoč tome što ispunjava propisane uvjete ne može ostvariti pravo na naknadu za troškove prijevoza jer tih troškova ustvari niti nema (putuje iz mjesta svojeg prebivališta ili boravišta u zdravstvenu ustanovu čije je sjedište u mjestu rada osobe, ako poslodavac osobi isplaćuje naknadu za troškove putovanja od mjesta polaska do mjesta rada i obratno). Stavkom 2. istoga članka Pravilnika utvrđeno je da osigurana osoba nema pravo na naknadu troškova javnog prijevoza ako je prema posebnim propisima oslobođena njihova plaćanja (primjerice priznato pravo na besplatan prijevoz djece do određene dobi, učenika ili osoba starijih od 65 godina) jer u tom slučaju također nema troškova javnoga prijevoza.
Iz HZZO-a napominju kako od mjesta polaska do mjesta upućivanja prometuje vlak, a osigurana osoba je oslobođena spomenutih troškova, no to nije najkraća relacija na kojoj prometuje javni prijevoznik, osigurana osoba može ostvariti pravo na naknadu za troškove prijevoza u visini najjeftinije karte javnog prijevoznika koji prometuje na najkraćoj relaciji, primjerice iznos najjeftinije autobusne karte. U slučaju da osigurana osoba zbog svog zdravstvenog stanja nije u mogućnosti koristiti javni prijevoz, odnosno ako je nepokretna, teško pokretna ili zbog prirode bolesti joj nije preporučeno samostalno kretanje, izabrani doktor odlučuje o izdavanju naloga za sanitetski prijevoz, navodi se u odgovoru na pitanja koja smo dobili iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Prijevoz autobusom umirovljenicima u BBŽ je sufinanciran a nije besplatan
U međuvremenu od pročelnika županijskog Upravnog odjela za gospodarski razvoj i komunalne djelatnosti BBŽ Denisa Biškupa u telefonskom razgovoru dobili smo potvrdu informacije kako BBŽ u sklopu javne usluge prijevoza autobusima osobama starijim od 65 godina, umirovljenicima s prebivalištem u BBŽ sufinancira prijevoz autobusne karte s 60 posto sredstava na relacijama u županiji i u Hrvatskoj. 40 posto sredstava od punog iznosa cijene autobusne karte umirovljenici odnosno osobe starije od 65 godina sami plaćaju. Dakle prijevoz autobusima za umirovljenike u BBŽ nije besplatan a još ima slučajeva da iz HZZO-a odbijaju platiti putne troškove umirovljenicima iz Daruvara za liječenje konkretno u Općoj bolnici u Virovitici a usklađenost voznog reda javnog prijevoza s terminima pregleda i liječenja u bolnicama, posebna je tema.